İletişim

MASLAK Mah. MASLAK MEYDAN Sok. BEYBI GIZ PLAZA A BLOK Kat:27 MERKEZ/ SARIYER / İSTANBUL+90 (212) 335 25 19+90 (212) 335 27 48

SİGORTA HUKUKU


SİGORTA HUKUKU
erderk
Kategori: Blog

trafik sigortası, kasko sigortası, ferdi kaza sigortası, konut ve işyeri sigortası, erderk hukuk bürosu, Sosyal sigorta hukuku, Sigorta Hukuku, sair sigorta

Sigorta Hukuku genel anlamda, sosyal sigorta hukuku ve özel sigorta hukuku olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.


Sosyal sigorta hukuku; özel kanunlarla kurulmuş olan çeşitli kurumlar aracılığıyla sağlanan sigorta biçimidir. Alt dal olarak nitelendirilen sosyal sigortalar hukuku, toplumun her kesimindeki ücretli çalışan, devlet memuru, kamu ve özel sektör işçileri ile serbest meslek sahiplerinin sosyal güvenliklerini kapsamaktadır.


Diğer alt dal ise özel sigorta hukuku adını almıştır. Ülkemizde özel sigortacılık faaliyetleri bağımsız sigorta şirketleri tarafından yürütülmektedir. Türk Ticaret Kanununda belirtildiği şekliyle özel sigorta hukuku; Zarar ve Can sigortaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.


Zarar sigortalarını; mal sigortaları ile sorumluluk sigorta türleri oluştururken, Can sigortalarını; hayat sigortaları, kaza sigortaları ile hastalık ve sağlık sigortaları oluşturmaktadır.


Büromuz; trafik sigortası, kasko sigortası, ferdi kaza sigortası, konut ve işyeri sigortası ve sair sigorta poliçelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümü konularında hizmet vermektedir.